Whirlpool 24 Inch Undercounter Wine Center - WUW35X24DS
The Whirlpool WUW35X24DS undercounter wine center is a compact 24 inch wine fridge designed for built-in or freestanding placement in kitchens, bars, and entertainment areas. It offers single-zone temperature control for dedicated wine storage behind a stainless steel and glass door.
- Stores up to 51 to 54 standard wine bottles (depending on bottle shape and arrangement)
- Single temperature controlled zone with a 41°F to 64°F temperature range
- Electronic, interior up-front digital controls
- Six full-width wire wine racks with wood-trimmed fronts
- LED interior lighting and glass window for clear visibility
- Not Energy Star certified
Fit Notes:
- Built-in (undercounter) or freestanding installation
- Left-hand door swing is field reversible to right; 115 V, 60 Hz, 15 A electrical requirements
-70%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Description
- Not Energy Star certified
Fit Notes: